úterý 28. září 2010

Pozice Czech National Team v BOINC projektech

Jak si vedou Češi v oblasti distribuovaných výpočtů? Prošel jsem statistiky několika známých projektů a v případě Czech National Teamu se umisťujeme na skutečně vysokých příčkách. Jako už mnohokrát v minulosti se tak ukazuje, že když táhneme za jeden provaz, jsme schopni disponovat obrovskou silou.


Ověřit si to můžete z následujících screenshotů pořízených k dnešnímu dni (28.9.2010).

Rosetta@home

ClimatePrediction.net

Cosmology@home

Einstein@home
Pokud se chcete dozvědět více o distribuovaných výpočtech a případných možnostech jak se zapojit, najdete to ve starším článku o BOINC na mém druhém blogu nebo na stránkách http://dc.czechnationalteam.cz/

Více o konkrétních projektech se dozvíte na adrese: http://dc.czechnationalteam.cz/cast12.html


Přidat.eu záložku

pátek 3. září 2010

Chyba Outlooku: "Can't create file" při otevírání přlohy

Problém:
MS Outlook hlásí chybu při pokusu o otevření/uložení jakékoli přílohy. Nepomůže restart Outlooku ani PC.
Chybová hláška:
"Cannot create file: file_name. Right-click the folder you want to create the file in and click Properties on the shortcut menu to check your permissions for the folder."
"Soubor název_souboru nelze vytvořit. Klepněte pravým tlačítkem myši na složku, ve které chcete vytvořit soubor, v místní nabídce vyberte příkaz Vlastnosti a zkontrolujte oprávnění k přístupu do složky."
Obtížnost: střední
 

Řešení:
A) Zkusit smazat Temporary internet Files a jiné dočasné soubory pomocí programu Vyčištění disku nebo CCleaner apod. Všechny ostatní programy předtím ukončete - relativně bezpečný (leč nejistý) způsob, další dva už jsou složitější.
B) Vymazat obsah složky na adrese C:\Documents and Settings\\Local Settings\Temporary internet Files\OLK<nahodne_cislo>
Přesnou cestu zjistíte po spuštění (Win+R) programu regedit a vyhledání OutlookSecureTempFolder
C) Vytvořit složku jinou a její úplnou a přesnou adresu zadat jako hodnotu položky OutlookSecureTempFolder (nejprve si pro jistotu udělejte zálohu registrů).

http://support.microsoft.com/kb/305982/cs
http://www.technipages.com/outlook-cant-create-file-error-when-opening-attachment.html
http://www.howto-outlook.com/


Přidat.eu záložku

pátek 20. srpna 2010

10 nejperspektivnějších míst v IT

Na serveru root.cz píše Petr Hájek o deseti místech v IT, na kterých je podle odborníků nejlepší šance na uplatnění i v budoucnu. Mezi touto desítkou najdete 3D modeláře, vývojáře her i simulací budoucího vývoje životního prostředí, webmastery, majitele kvalitních e-shopů a další.
Více informací v článku Jaká desítka IT míst má největší budoucnost?

čtvrtek 12. srpna 2010

Mironet zdarma vyčistí elektroniku zasaženou při povodních

Po akci z roku 2002, kdy se podařilo zachránit výpočetní techniku za cca 2,5 miliónu korun, přichází Mironet znovu s nabídkou vyčištění a kontroly funkčnosti elektroniky zasažené vodou při nedávných povodních.

Podmínkou je nepokoušet se přístroje zapnout (může dojít ke zkratu a zničení), pouze je vysušit a co nejdříve předat k odbornému vyčištění. Vlivem koroze se totiž šance na úspěšné "oživení" s časem snižuje.
Pokud přístroj nebyl v době zásahu vodou ani poté zapnutý a bude předán do rukou odborníka brzy, je pravděpodobnost záchrany vyšší než 50 %!

Podrobné informace a kontakty najdete na adrese www.mironet.cz/pomoc

Přidat.eu záložku

neděle 1. srpna 2010

TRK - Trinity Rescue Kit

Záchranné CD je věc, kterou se vyplatí mít v šuplíku poblíž počítače. Nejrychlejší a nejkomfortnější variantou je live CD oblíbené linuxové distribuce. TRK je něco podobného - balík nástrojů určených k použití převážně v linuxové příkazové řádce nebo jednoduchém grafickém rozhraní.

Často TRK využívám, když je potřeba zazálohovat nebo naklonovat celý systémový oddíl (partition) disku. V takovém případě si vystačíme s příkazy na výpis dostupných disků a jejich připojení (namountování).



Postup zálohy disku/oddílu:
  1. Nejprve tedy stáhneme aktuální verzi ISO obrazu ze stránek projektu:
    http://trinityhome.org/Home/index.php?wpid=1&front_id=12
  2. Obraz vypálíme na CD nebo DVD svým oblíbeným vypalovacím softwarem (např. pro windows volně dostupný CDBurnerXP)
  3. Restartujeme PC, připojíme externí harddisk (pro uložení zálohy), nabootujeme z vypáleného média, enterem potvrdíme defaultně označenou první možnost spuštění v menu TRK a počkáme, až systém naběhne
  4. Příkazem fdisk -l zjistíme označení disku, který chceme zálohovat a disku, na který chceme zálohu uložit
    nejčastěji to bude /dev/sda1 (pro 1. oddíl interního SATA disku) a /dev/sdb1 (pro externí disk)
  5. Disky připojíme příkazem mount nebo ntfs-3g (v případě, že je disk naformátovaný v souborovém systému NTFS) ve tvaru:
    mount /dev/sda1 /mnt0
    ntfs-3g /dev/sdb1 /mnt1
  6. Příkaz mc spustí souborového managera Midnight Commander a ověříme si, že jsme přimountovali požadované disky a zapamatujeme si, který z nich budeme zálohovat. Poté můžeme mc zavřít klávesou F10
  7. Systémový disk, který budeme zálohovat odpojíme příkazem ve tvaru:
    umount /mnt0
  8. Spustíme program partimage, vybereme disk k záloze, klávesou Tab přeskočíme dál a vypíšeme cestu, kam se soubor(y) se zálohou disku uloží (př. /mnt1/zaloha), vybereme Save partition into a new image file a přejdeme na další krok klávesou F5
  9. Pokud chceme, můžeme přidat komentář k vytvářené záloze, dále přejdeme enterem, nastavíme požadovanou komprimaci a další parametry (Image Split mode doporučuji nastavit na volbu Into files whos size is = cca 2.000 MB, abychom předešli možným komplikacím), potvrdíme klávesou F5 a nakonec enterem.
  10. Po dokončení můžeme vypnout PC příkazem shutdown -h now nebo restartovat klávesami Ctrl+Alt+Delete.

Postup obnovy oddílu:
  1. Postup je totožný jako v případě zálohy až do 7. kroku, jen v případě, že máme v úmyslu obnovit zálohu na nový (čistý) HDD, můžeme nejprve rozdělit disk na oddíly např. pomocí programu qtparted. POZOR!: oddíl, který budeme ze zálohy obnovovat, musí být minimálně stejně velký, jako původní zazálohovaný oddíl a to i v případě, že např. na 250 GB oddílu bylo zaplněno pouze 5 GB - v takovém případě lze jen doporučit nejprve oddíl zmenšit v qtparted.
  2. Po spuštění partimage vybereme oddíl, na který budeme obnovovat zálohu a do řádku dolů uvedeme cestu k prvnimu souboru se zalohou ve tvaru /mnt1/zaloha/image.000, vybereme Restore partition from an image file a pokračujeme na další obrazovku klávesou F5 a vše odklepeme.
  3. Po dokončení můžeme vypnout PC příkazem shutdown -h now nebo restartovat klávesami Ctrl+Alt+Delete.

Odkazy:
Trinity Rescue Kit: Usage Howto
Partimage - Manual Usage

Podobné nástroje:
CloneZilla
SystemRescueCD


Přidat.eu záložku